Külföldi letelepedés bejelentése
A magyar állampolgárnak azt a tényt, hogy Magyarország területét külföldön történő letelepedés szándékával elhagyja (életvitelszerűen, állandó jelleggel külföldön kíván élni, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e másik állampolgársággal vagy, hogy milyen gyakorisággal és mennyi időt tölt Magyarországon!), a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény rendelkezése szerint, bármely Járási Hivatalnál, külképviseleten, vagy Ügyfélkapun keresztül kell bejelentenie.
Annak eldöntése, hogy a magyar állampolgár mikor érzi úgy, hogy hosszútávon külföldön szeretne letelepedni és ezért külföldön élőként veteti magát nyilvántartásba, az állampolgár döntése.
A külföldi letelepedés bejelentésére irányuló – 2016. január 1-t követően beadott – kérelmek során NEM kell az ügyfélnek leadnia a személyazonosító igazolványát, mivel az új jogszabályi rendelkezések értelmében a külföldön élő magyar állampolgár is jogosult személyazonosító igazolványra. Azonban a személyi azonosítóról és a lakcímről szóló hatósági igazolványt, azaz a LIG-kártyát a továbbiakban is le kell adnia a kérelmezőnek, mivel a külföldön élő magyar állampolgárként történt nyilvántartásba vételét követően az eljáró hatóság kiállítja az érintett polgár új lakcímigazolványát. A LIG-kártya ilyen esetben azt igazolja, hogy az érintettnek nincs magyarországi lakóhelye, azon a „külföldi lakcím” szöveg szerepel.
A külföldi letelepedés bejelentésének módjai:
1. A legegyszerűbb és leggyorsabb, ha a magyar lakcíme szerinti Járási Hivatalban (okmányirodában) jelenti be a külföldön élőként való nyilvántartásba vételt. Ebben az esetben azonnal megkapja a kijelentést igazoló papírt.
Amennyiben nagykövetségünk Konzuli Osztályán szeretné külföldi letelepedését bejelenteni, az eljárás előreláthatólag 3-6 hónapot vesz igénybe, tekintettel arra, hogy kérelmét a magyarországi lakóhelye szerint illetékes Járási Hivatal bírálja el.
2. A külföldi letelepedés bejelentése a Konzuli Osztályon
A kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok:
- Bejelentő lap kitöltése,
- Érvényes személyazonosító igazolvány vagy útlevél,
- Személyi azonosítót és lakcímet igazoló kártyáját (LIG-kártya),
- Kérelem a külföldön élő magyar állampolgár adatainak nyilvántartásához
3. A letelepedés elektronikus módon történő bejelentése
A külföldi letelepedési nyilatkozat megtételére az Ügyfélkapun keresztül, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) Webes ügysegéd alkalmazásával is benyújtható. Ennek elengedhetetlen, hogy az ügyfél rendelkezzen Ügyfélkapuval.
A személyazonosító igazolványt NEM viszont a lakcímkártyát ebben az esetben is szükséges leadni postai úton, vagy személyesen, ill. meghatalmazott útján a külképviseleten vagy a kiválasztott Járási Hivatalnál. Kérjük, hogy amennyiben postai úton küldik meg nekünk okmányaikat, írjanak azok mellé egy rövid kísérő levelet, amelyben jelzik, milyen célból küldik azokat a külképviseletre, valamint feltüntetik az elektronikus bejelentés során kapott azonosítószámot.
A külföldi letelepedés elektronikus úton (Webes ügysegéd) való bejelentésének eljárásrendje és jogkövetkezményei azonosak a járási hivatalnál és a konzulnál személyesen megtett bejelentésekével.
Mindhárom bejelentési módra érvényes, hogy amennyiben a LIG-kártyáját nem tudja leadni, büntetőjogi felelőssége tudatában, írásban nyilatkoznia kell annak okáról (elvesztés, megsemmisülés, lopás). A nyilatkozatnak tartalmaznia kell az ügyfél természetes személyazonosító adatait (név, születési név, nem, születési hely és idő, anyja neve). Az okmány leadására törvényes képviselő, illetve meghatalmazott útján is lehetőség van.
Figyelem!
A kiskorú gyermek külföldi letelepedésre vonatkozó kérelmét szülője (törvényes képviselője) terjesztheti elő. A kérelemhez csatolni kell mindkét szülőnek a kiskorú külföldi letelepedésére vonatkozó engedélyező nyilatkozatát.
A mindkét szülő által megadott hozzájárulásra természetesen abban az esetben is szükség van, ha a szülők külön élnek, kivéve ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.
Nem szükséges mindkét szülő együttes személyes megjelenése a kérelem benyújtásakor, de a távollevő szülő sajátkezű aláírásával ellátott engedélyező nyilatkozatát csatolni kell a beadványhoz. A hozzájáruló nyilatkozatnak tartalmaznia kell a szülő és a kiskorú személyazonosító adatait, valamint a szülő kifejezett hozzájárulását a kiskorú külföldi letelepedéséhez, és a nyilatkozatot két tanú előtt kell aláírni.
Amennyiben a szülők a kiskorú gyermek külföldi letelepedését illetően nem tudnak megegyezni, és ezért nem áll rendelkezésre a mindkét szülő által aláírt nyilatkozat, akkor a gyámhatóság döntését kell mellékelni (kivételes szabályként ez fogja pótolni a szülők együttes engedélyező nyilatkozatát).
Fontos:
A társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettsége egészen a letelepedési szándék bejelentéséig fennáll. Amennyiben ilyen nyilatkozatot nem tett, Magyarországon a járulékfizetési kötelezettségének továbbra is eleget kell tennie. Az adóhatóságok felé fennálló esetleges tartozásával kapcsolatosan a konzuli hivatal segítséget nyújtani nem tud.